Érzelmi önvédelem határaid védelme

Érzelmi önvédelem határok kijelölése

Amikor a határok védelmeznek, de a szív sebezhető marad

Szívből sajnálom, hogy valaha is bántalmazásáldozata voltál! Tapasztalatból tudom, milyen nehéz a szeretteidtől szerzett sebeket begyógyítani. Nem hiszed, hogy értékes vagy, hiszen a legfontosabb emberek vettek semmibe, vagy bántottak. A bizalom, ami az emberi kapcsolatok építőköve messze a múlt homályába vész. Természetes, hogy védeni akarod magad a fájdalommal szemben. Azonban fontos, hogy megtaláld az egyensúlyt a határok kijelölésében és a kapcsolódás képességében. Ellenkező esetben magadra maradsz.

Miért fontosak a határok?

A határok olyan, mint egy láthatatlan fal a te és a világ között. Megmutatják, hogy hol végződsz te, és hol kezdődik a másik. Egy egészséges határ segít megvédeni a lelki békédet és az önbecsülésed. Azt üzeni a környezetednek, hogy milyen bánásmódot vársz el, és mit vagy hajlandó elviselni. Valójában azonban a benned lévő önkép kivetülése a kapcsolati mintáid a külvilág. Tehát akár mennyire mész távol a bántás lenyomata, ami a valódi veszélyforrás. Azon érdemes dolgoznod, nem az eltávolodás a megfelelő stratégia.

„Védd” magad bátorsággal, önismerettel, önszeretettel

Amikor a határok börtönné válnak

Ám ha a határok túl merevek és áthatolhatatlanok, akkor egyfajta börtönné válhatnak. Akiket bántalmaztak, azok gyakran építenek fel maguk körül egy falat, hogy többé senki ne tudjon ártani nekik. Ez a fal azonban nemcsak másokat tart távol, de saját magad is bezárod és kirekeszted az életből.

Az elszigetelődés veszélyei

Az elszigetelődésnek súlyos következményei vannak. Az emberi kapcsolatok alapvető szükségleteink közé tartoznak. Ha folyamatosan elzárkózunk, akkor magányossá és depresszióssá válhatunk. Az önbántalmazás pedig sajnos gyakran ennek a mély fájdalomnak a következménye. Minél inkább beszűkül a világ annál szürkébb és sivárabb. Szükséged van impulzusokra, kedvességre beszélgetésekre érintésekre.

Hogyan találhatod meg az egyensúlyt?

  • Fokozatos nyitás: Kezdj kicsi lépésekkel. Próbálj meg bizalmat építeni olyan emberekkel, akikben megbízol.
  • Önismereti munka: Foglalkozz önmagaddal, hogy megértsd, miért építesz ilyen magas falakat.
  • Terápia: Egy terapeuta segíthet feldolgozni a múltbéli traumákat és megtanulni egészséges kapcsolatokat kialakítani.
  • Támogató közösség: Keress fel olyan embereket, akik hasonló helyzetben vannak, és akikkel megoszthatod az érzéseidet.

Tartsd eszedben, a bántalmazás nem a te hibád volt. Te ne hibáztasd magad! Érzelmeid teljesen jogosak. Azonban az elzárkózás hosszú távon felemészt magányossá tesz és a saját börtönöd építed. Az igazi gyógyulás akkor kezdődik, amikor megtanulsz újra bízni és szeretni!

Mások is átmentek ezen, valódi bátorság kell hozzá ez igaz, de hiszem, hogy te is megbirkózol ezzel a harccal! Túlélted a bántásokat, erős vagy! A félelmeddel kell szembenézned!  A menekülés önmagad árnyékától lehetetlen! Már, nem az a kicsi védtelen emberke vagy, aki nem tudja megvédeni magát! Sokan küzdöttek már hasonló problémákkal, és sikeresen túl is tették magukat rajta. A múlt elmúlt! Most kezdődhet valami más, valami jobb! Van remény a gyógyulásra és az újrakezdésre!

Ha úgy érzed, hogy szükséged van további segítségre, önismereti csoportjainkban társakra lelsz.

Bízom benne, hogy a kivezető utat megmutathatjuk neked. Valódi biztonságos közeget tudunk építeni!

Kérdéseim vannak

Köszönöm, ha megosztod, és így ezzel másoknak is segítesz.

Párkapcsolat, önismeret, önbecsülés, önszeretet
témájú legfrissebb cikkeim