Az empata és nárcisztikus közötti azonosságokat vizsgálva, és azt, hogy miért vonzódnak egymáshoz, az egyik legfontosabb közös tényező a mély belső sérülés, amit mindkét személyiség magában hordoz.
Azonos az azonosat vonzza, vagy az ellentétek vonzzák egymást?
Bár a nárcisztikus és az empata látszólag ellentétesek – a nárcisztikus inkább magára fókuszál, míg az empata mások érzéseit helyezi előtérbe –, mindkettőnél fellelhető az érzelmi sebzettség. Így mindkét állítás egyszerre igaz. Azonos mély lelki sebek, és ellentétes viselkedési módok.
Érzelmi sebek
Magam részéről megdöbbenek, hogy valakit a sérülése, az énvédelme alapján megbélyegezzünk. Azt mintha kifelejtették volna a történetből, hogy mély sebeket átélt belső gyermeki sérüléseket hordozó személyiségváltozások tünete a megküzdési stratégia. Nincs jó vagy rossz! Mindkét személyiség típusba tartozó ember segítségre szorul. A trauma mindkettőjüknél meghatározó. Azt persze mondhatjuk, hogy az empata viselkedése szimpatikus, a nárcisztikusé pedig számunkra nem követendő, de mindegyikünknél fellelhető esetenként mindkét viselkedési minta.
Megfelelés
Ki nem akart valaha mások szeretetéért megdolgozni? Ki nem akarta jobb színben feltüntetni magát? És biztos volt olyan, hogy az ígéreteinknek nem tudtunk eleget tenni, mert magunk sem voltunk tisztában a saját rejtett érzéseinkkel.
Mitől lesz valaki nárcisztikus?
A nárcisztikus személy gyakran egy olyan múltbéli trauma, elhanyagolás vagy szeretethiány következtében alakít ki egy olyan személyiséget, amely a felszínen önzőnek, önimádónak és felsőbbrendűnek tűnik. Ez a viselkedés valójában egy védekező mechanizmus, amely mögött mély bizonytalanság, önértékelési problémák és érzelmi sebezhetőség húzódik meg. És igen, egy dühös sérült gyermeki rész. Mivel sok nárcisztikussal dolgoztam, elmondhatom, mind a szeretetre vágyik, csak nem hiszi el, hogy lehetséges elérnie. Újra és újra reménykednek, de ahogy a sebeik aktiválódnak, megvadulnak.
Az empata
Az empata ugyanakkor saját sérülései és bizonytalanságai révén hajlamos arra, hogy túlzott empátiájával mások fájdalmát átvegye, és azt megpróbálja „megjavítani”. Sok empata is olyan háttérrel rendelkezik, ahol gyerekként túlzottan érzékennyé vált mások szükségleteire, ami miatt felnőttkorban hajlamosak megmentő szerepbe kerülni. Ezért az empata vonzódik a nárcisztikushoz, mert tudat alatt azt érzi, hogy segíteni tud a nárcisztikus érzelmi fájdalmának gyógyításában, míg a nárcisztikus az empatától kapott figyelmet és törődést igyekszik kihasználni, hogy megerősítse saját önértékelését. Az empata valójában nem hiszi el, hogy önmagáért szerethető, ezért fordul kifelé. Ezért hagyja, hogy érzelmileg bántsák, mert ilyen közegben nőtt fel.
A nárcisztikus és empata kapcsolatának dinamikája
- Közelség -távolság-egyedüllét fájdalma-biztonsága
Azt is megfigyeltem, hogy ebben a játszmában, amit egymással játszanak, a kötődési sebek dinamikus elmozdulása a fájdalompont. Az empata közelségre törekszik, figyel, óv, dolgozik a kapcsolatért. Amint viszont a nárcisztikus túl közelinek, túl soknak érzi ezt a törekvést, kihátrál a szoros emberfogásból. Akár el is tűnik. Az egyedüllét biztonságos távolából aztán hiányozni kezd neki a figyelem, amit élvezettel fogadott, és ismét közelít. De már óvatosabb, mint a cica, aki prüszköl a víz közelében, de a halat ki szeretné fogni a tóból. Ez az érzelmi jojó persze mindkettőt megviseli.
- Harc az energiáért
Az akarlak is meg nem is. Se veled se nélküled játszma addig folytatódik, amíg valamelyik fél – általában az empata – kimerül és megpróbál kimenekülni, amit természetesen a nárcisztikus megérez és dühösen vagy finom szerelmi incselkedéssel meg akar akadályozni. Valójában egy energia játszma zajlik a két fél között. Az empata szeretné, ha az áldozatos figyelemért végre szerelmet, elismerést kapna, a nárcisztikus meg folyamatosan szeretne magas vagy mély, de erős érzelmeket átélni.
Belső gyermeki minták
Az azonos gyökerek tehát az érzelmi sérülésekben rejlenek. Mindketten sebezhetők, csak másképpen reagálnak rá. Az empata azt hiszi, hogy képes gyógyítani másokat, míg a nárcisztikus úgy véli, hogy mások figyelme és csodálata gyógyíthatja meg őt. Mindkét hiedelem téves!
Gyógyulás nárcisztikus kapcsolatból, túlzott empátia, nárcisztikus ember gyógyítása
A gyógyulás bennünk zajlik, belső gyermeki részünk, belső gyermekünk gyógyulása hozza el a várva várt eredményt. Ha már átéltél ilyen erős fájdalmas kapcsolatot, vagy benne vagy, tudd miért, és kezdd el a saját gyógyulásod akár egy első feltáró beszélgetés keretében!